IFK Malmö värvar från Eslövs BK
Endrit Husaj, 19, har varit en av Eslövs BK:s mest tongivande spelare i år. Nu ansluter den defensive mittfältaren till seriekonkurrenten IFK Malmö där siktet är inställt på division 3-triumf 2026.
Husaj har, i tur och ordning, representerat Tollarps IF (2011–2017), Kristianstad FC (2018–2024) och Eslövs BK (2025).
I år spelade han 21 matcher, varav 18 från start, i division 3.
– Jag och Zoran [Jovanovic, assisterande tränare] har haft en bra dialog under årens lopp och när det stod klart att han skulle bli tränare med Nezir [Mehmeti] föll det sig naturligt att välja gult. Dessutom har det hjälpt att IFK Malmö är en klassisk förening med en fin historia, säger Husaj.
– Som jag uppfattat det är det ett härligt gäng med stort fotbollskunnande. För egen del handlar det om att bidra med mina styrkor och vinna matcher tillsammans som förhoppningsvis leder till toppen av serien.
Nezir Mehmeti, tränare i IFK Malmö:
– Endrit kommer från seriekonkurrenten Eslövs BK, där han har varit en nyckelspelare den här säsongen. Vi testade honom under två veckor i november och blev direkt imponerade av hans kvaliteter. Dessutom får vi en ung spelare som kan ta enorma kliv nästa säsong.
Kontaktuppgifter:
red@skanesport.se

