Tidigare landslagsspelaren efter comebacken: ”Många känslor”
Efter mer än två år sedan senaste seriematchen har tidigare landslagsmannen och U21-europamästaren Abdul ”Abbe” Khalili gjort comeback som fotbollsspelare. Skånesport var på plats när han gjorde sin första seriematch med moderklubben Högaborg.
Högaborg vann bortamatchen mot Torns IF i Supertvåan. Du kan läsa mer om matchen i den här artikeln: Lundblads fem intryck från Torns IF – Högaborgs BK 0–2.
När matchen är över träffar er reporter ”Abbe” Khalili, efter att han ställt upp på foton med några unga supportrar.
– Vi spelade inte bästa fotbollen, men de här treorna är viktiga. Vi har många bra spelare, men det klaffade inte riktigt. Men det handlar om att göra mål och vinna. Vi gör det kontrollerat och det är ett bra lag vi möter. En stabil insats, summerar den tidigare HIF-, Hammarby-, Mersin-, Genclerbirligi- och Kasimpasa-mittfältaren matchen.
Matchen, ja. Den var något mer än en vanlig del av serielunken i Supertvåan.
– Det var första matchen på länge, konstaterar Abdul Khalili.
Ja, det får man säga. Detta var nämligen Khalilis första match sedan våren 2023, då han spelade för i Olympiakos Nicosia på Cypern. Sedan dess har han inte haft någon klubbadress.
– Jag har ändå tränat med Högaborg ett tag. Det har varit: ”Ska man spela? Ska man inte spela?” Det är ändå moderklubben. Detta var kul, men det är en lång väg kvar. Det var en bra start, berättar han.
Hade du hela tiden planerat att komma tillbaka?
– Det har varit lite till och från. Jag har haft mycket fokus på familjen och har velat vara i Helsingborg. Sedan vet alla min koppling till Högaborg. Jag har haft bra kontakt med Tarik (Barny, sportchef) och Dani (Bennassar Nilsson, tränare). Det har funnits någonstans i tanken.

Beskriv dina känslor?
– Otroliga. Många känslor, det var ändå här man började spela för kanske 25 år sedan. Så det är kul att man fortfarande kan bidra på ett eller annat sätt. Så länge man kan det, ska man göra det.
Hur kändes det fotbollsmässigt?
– Det var många grejor… Man slarvade i många moment. Men bara att få igång kroppen och toucha lite boll var det skönaste. Fotbollsmässigt finns det mycket, mycket, kvar. Det var bara att få igång ”maskinen” först.
Hur var ”flåset”?
– Ändå bättre än vad jag trodde. Jag har hållit igång och tränat mycket, men det är skillnad mellan att träna fotboll och annat och att spela matcher.
Du kör på resten av hösten nu?
– Nu kör vi tills säsongen tar slut och sedan får vi se vad som händer. Nu fokuserar vi på nästa vecka.
Foto: Gustav Lundblad
Lundblads fem intryck från Torn–Högaborg 0–2: ”Real Högaborg” vann i Abbe Khalilis comeback
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se

