Lundblads fem intryck från Torslanda–Hässleholms IF 0–5: Mål från egen planhalva när HIF imponerande i ovädret
Hässleholms IF vann stort, med 5–0, borta mot Torslanda IK.
De befäster därmed sin fjärdeplats i Ettan Södra.
Gabriel Johnson gjorde två mål och Adi Terzic gjorde ett från egen planhalva.
Här är Gustav Lundblads fem intryck från matchen.
Längst ned finns även video med höjdpunkter från matchen.
1. Imponerande, HIF
De grönvita hässleholmarna fortsätter att imponera denna nykomlingssäsong.
Tänk att när de mötte detta Torslanda IK i Hässleholm i maj, så låg de näst sist i tabellen.
Då var Torslanda åtta, hade chansen att hänga på toppen.
Spola fram tiden fyra-fem månader och HIF slår det mesta, förutom topplagen.
Samtidigt som Torslanda långsamt sugs in i bottenstriden.
Idag var det inget snack.
HIF Hässleholm fullkomligt mosade Torslanda.
På Torslandavallens konstgräs, då stormen Amy bjöd 25 millimeter regn och ospelbar gräsplan.
2. Bäst av resten
Hässleholms IF har varit konsekventa med en sak i år: De förlorar mot toppduon Ljungskile och Jönköpings Södra.
Förlusten i föregående match mot J-Södra, blev den sista tråpålen i de grönvita supportrarnas drömmar om att redan i år slåss om en plats i Superettan.
Men det går också att hävda att Hässleholms IF är en annan sak: Bäst av resten.
Utöver Ljungskile, J-Södra och Norrby – de tre lag som fortfarande har chansen på seriesegern – går de klart starkast.
Från den åttonde omgången och framåt snittar de över två poäng per match – uppflyttningstempo i poängplockandet.
De har nio vinster och tre förluster på sina tolv senaste matcher.
Jag har nog sagt det förr, men det är imponerande.
3. Försvaret
Vad gör HIF bra?
Tja, de har spetsen framåt och stabiliteten bakåt, för att uttrycka sig lagom vagt.
Det ska sägas att Torslanda försvagats sedan stjärnan Owen Parker-Price gått till Örgryte och blivit given i Superettan-topplagets elva.
Idag trillade hemmalaget boll på ett fint och kvickt sätt – problemet var att de gjorde det långt ifrån Hässleholms mål och att de för sällan lyckades med passningarna in bakom backlinjen eller in i straffområdet.
Där är HIF ruskigt stabila. Deras låga försvarsspel är inte lätt att komma igenom.
Målvakt Liam Bengtsson plockade ned allt idag. Vikarierande högerbacken Aldin Nedzibovic höll rent. Johan Persson Åhstedt gjorde likadant på andra sidan. Centralt brottades Vilmer Persson Åhstedt och Albin Andersson. Anton Branting var duktig i mittförsvaret.
Och bredvid honom var rutinerade Adi Terzic superstabil, bäst på den planhalva som han gjorde mål ifrån.
4. Drömmålet
För det var ju så det började. Med ett rent kalasmål.
Jag blev lite grand tagen på sängen, där jag kommenterade matchen.
Inte hade man väntat sig ett skott från cirka 55 meter, från egen planhalva.
Men mittback Terzic såg att målvakt Joel Nöller var en bit utanför sin kasse, lyfte bollen – och vi alla såg den dyka in i mål i regnrusket.
Första halvlek var annars en chansfattig historia. Hässleholm hade inget emot att Torslanda hade bollen i ofarliga ytor.
Och så blixtrade till i ett snabbt anfall, Theo Ekström passade Gabriel Johnson, Albin Andersson frispelade Jonathan Nilsson.
0–2 i paus.
Grunden till storsegern var lagd.
5. Gabriel Johnson
Om Terzic var bäst på egen planhalva, så var Gabriel Johnson bäst på offensiv planhalva.
Samt bäst i andra halvan av matchen.
Förra året gjorde han 13 mål för FBK Balkan i Supertvåan. Efter en utflykt till magiska Syrakusa och Serie D i höstas, gör han nu sin första säsong i Ettan.
Det tog en liten stund för honom att komma igång, men nu – är han igång.
Han gjorde sitt första mål i den där vårmatchen mot Torslanda, i den åttonde omgången.
Sedan dess: 12 mål på 17 matcher.
Dagens fullträffar var inte särskilt avancerade – men de imponerar i sin enkelhet.
Han visade sin löpskicklighet när han sprang sig fri på Johan Persson Åhstedts långboll – 3–0.
Sedan visade han sin styrka när han tryckte till mittbacken Fabian Påhlman, tog bollen och gjorde 4–0.
23-årige Gabriel Johnson sticker ut i Ettan och det är nog inte otänkbart att någon Superettan-klubb hugger honom i vinter.
Sista målet?
Det gjorde inhopparen Linus Braun, som kom från Kalmar FF:s P19 i somras.
Markarydstalangens första mål i Ettan: Ett bra avslut vid främre stolpen.
Slutresultatet fastställt – 5–0 till Hässleholms IF.
De fortsätter att flyga.
Gustav Lundblad kommenterade matchen i Ettan Play.
Foto: Mauri Forsblom
Kontaktuppgifter:
gustav.lundblad@skanesport.se