skanesport_desktop-panorama-1

FotbollLunds BKNyheter

Filip Pivkovski till Lunds BK

Lunds BK fortsätter att rusta för säsongen 2021. Under juldagarna har klubben kontrakterat Filip Pivkovski från Ängelholms FF.
– Vi är mycket glada över att Filip valt att spela med oss under 2021 säger Stefan Jansson.

Filip började spela fotboll i Malmöklubbarna BK Vången och Malmö FF. Gick som ungdomsproffs till engelska Blackburn Rovers. Spelade för de svenska ungdomslandslagen från U16 upp till U19. Bytte till Makedoniens U21-landslag 2014 vilka han kvalade in till U21-EM 2017. Har gjort 9 U21-matcher och 1 mål för Makedonien.

– Filip är en mycket snabb teknisk mittfältare/anfallare med stort spelsinne. Han kommer med sin speed att öppna ytor för sina medspelare och med sin härliga energi och personlighet att tillföra ytterligare vinnarmentalitet till vårt lag. Filip har bred erfarenhet med spel både utomlands och i ungdomslandslagen för Sverige och Makedonien, jag är mycket glad att vi lyckats ta Filip till Lunds BK säger Stefan Jansson till klubbens hemsida.

Foto: Bildbyrån

Relaterade artiklar

Back to top button

skanesport_desktop-panorama-2

Close